Yleisurheilu

HIPPO-kisat Inkeroisissa ke 15.8.2018 kello 18.00 - 20.30

 

Kilpailuihin ilmoittaudutaan ennakkoon eikä jälki-ilmoittautumisia voida ottaa vastaan. Ilmoittaudu 9.8. mennessä. Ilmoittautumaan pääset osoitteesta https://uusi.op.fi/web/op-kymenlaakso/hippokisat

Lajit ja sarjat:

  • Juoksu 40 m: 2015 ja myöhemmin syntyneet, 2013 – 2014, 2011 – 2012, 2009 – 2010

  • Juoksu 60 m: 2007 – 2008

  • Pituushyppy: 2011 – 2012, 2009 – 2010, 2007 – 2008

  • Pallonheitto: 2015 ja myöhemmin syntyneet, 2013 – 2014

Pohjois-Kymenlaaksossa Hippo-kisat alkavat klo 18.00 ja kilpailunumeroiden jako alkaa klo 17.00:

HIPPOKISAT 15.8.2018 INKEROISTEN KENTÄLLÄ

TULOKSET:

PALLONHEITTO, TYTÖT 2015 JA MYÖHEMMIN SYNTYNEET

1) Sylvi Laurila 3.55

2) Viivi Vakkari 2.57

3) Linnea Levander 2.49

4) Jolanda Katomaa 2.11

5) Inna Myllynen 2.06

6) Ada Myllynen 2.04

7) Henni Turklin 1.86

8) Iina Kivenjuuri 1.40

9) Tianna Katomaa 1.18

PALLONHEITTO, POJAT 2015 JA MYÖHEMMIN SYNTYNEET

1) Topias Mallat 4.60

2) Hugo Ahtiainen 2.54

3) Eemeli Husgafvel 2.52

4) Juhani Lindgren 1.99

5) Konsta Kuva 1.62

6) Amos Tokkola 1.54

7) Elias Aittola 1.16

JUOKSU 40 METRIÄ, TYTÖT 2015 JA MYÖHEMMIN SYNTYNEET

1) Veera Pyötsiä 12.8

2) Emmi Mattila 13.7

3) Pihla Laiho 14.6

3) Vilja Siven 14.6

5) Helmia Maaranen 15.0

6) Amanda Rytinki 15.7

7) Emma Karnaattu 16.3

8) Alisa Myllynen 16.6

9) Lumi Salo 16.9

10) Elina Tuohimäki 18.0

10) Justiina Varjola 18.0

12) Freija Nikkanen 19.1

13) Taika Jokivirta 19.3

14) Hilma Laaksonen 20.7

15) Ella Karnaattu 21.9

16) Milla Taylor 23.0

17) Salina Räästi 25.4

18) Aliisa Mäkelä 27.0

19) Veera Vakkari 38.3

20) Hilla Järnefelt 56.7

21) Sara Fatima 57.7

22) Sofia Hämäläinen 1.08.8

JUOKSU 40 METRIÄ, POJAT 2015 JA MYÖHEMMIN SYNTYNEET

1) Niko Perez Crego 13.2

2) Akseli Turpiainen 13.3

3) Luka Valve 13.5

4) Eliel Vahla 15.3

5) Sasu Kettunen 15.4

6) Kaspar Kirriland 15.8

7) Aatos Hassel 16.8

8) Max Rytinki 17.1

9) Aaro Ahola 19.6

10) Elmeri Kangas 19.7

11) Niila Mikkola 21.7

12) Valtteri Salo 21.9

13) Joona Härmä 23.1

14) Valtteri Oksanen 31.6

15) Jeremy Ahonen 41.1

16) Penna Lappalainen 43.3

17) Verne Ukko 45.8

18) Lalli Kekki 47.4

19) Martin Kirriland 52.5

20) Mikael Kanerva 55.1

21) Lukas Kanerva 56.1

22) Veikka Roimola 1.07.5

23) Konsta Tiihonen 1.07.6

24) Viljami Nikkanen 1.17.1

25) Lauri Jokiranta 1.28.2

PALLONHEITTO, TYTÖT 2013-2014 SYNTYNEET

1) Minttu Myllylä 7.09

2) Emma Pekala 5.38

3) Moona Metsälä 4.69

4) Sofia Valve 4.43

5) Jade Kinnunen 3.88

6) Lotta Kuva 3.75

7) Jenny Kukkoaho 3.12

PALLONHEITTO, POJAT 2013-2014 SYNTYNEET

1) Niki Riikonen 8.72

2) Joe Ahtiainen 7.83

3) Luca Myllynen 7.48

4) Daniel Määttänen 6.88

5) Miro Maaranen 6.70

6) Eeli Salonen 5.74

7) Joni Patjas 5.43

8) Karri Hämäläinen 5.26

9) Alex Danielsbacka 4.57

JUOKSU 40 METRIÄ, TYTÖT 2013-2014 SYNTYNEET

1) Silja Järnefelt 9.5

1) Nuppu Nousiainen 9.5

3) Moona Surakka 9.9

4) Miina Tiihonen 10.0

5) Eini Lindström 10.2

5) Viivi Siven 10.2

7) Maisa Liimatainen 10.3

8) Saga Miettinen 10.4

9) Inkeri Puustjärvi 10.5

10) Aina Perez Crego 10.6

11) Rauha Byman 11.0

11) Meeri Myllynen 11.0

13) Krista Leinonen 11.3

14) Elsa Tommola 11.7

14) Vuokko Väyrynen 11.7

16) Minka Liimatainen 11.9

16) Ria-Matilda Niemi 11.9

18) Netta Saarela 12.1

19) Selja Kaartinen 12.4

20) Venla Saikkonen 12.6

21) Tyyni Horbach 13.0

22) Jenna Raelouhi 13.4

23) Lumi Jokivirta 14.4

23) Kerttu Kurittu 14.4

25) Venla Pohjola 16.0

26) Hertta Kolsi 16.8

JUOKSU 40 METRIÄ, POJAT 2013-2014 SYNTYNEET

1) Antto Kirssi 9.8

1) Joonatan Mäkelä 9.8

3) veeti kivinen 9.9

3) Eetu Mäkelä 9.9

3) Jare Räisänen 9.9

6) Lenni Hämäläinen 10.3

7) Joni Ohlsbom 10.4

8) Aleksanteri Grönman 10.7

8) Aatu Mattila 10.7

10) Topias Turpiainen 10.8

11) Nuutti Levander 10.9

12) Patrik Georgiadis 11.1

13) Rodin Polat 11.2

14) Tino Toikka 11.4

15) Leo Amberg 11.5

16) Lassi Henttonen 11.6

17) Jose Sipinen 11.7

18) Remu Härmä 12.3

19) Luka Huusari 12.6

20) Miko Lojamo 13.0

21) Luukas Vikman 13.6

22) Aleksi Salo 13.7

23) Teemu Toivonen 13.8

24) Oliver Sara-Aho 14.5

25) Joona Vainikka 14.8

26) Eelis Ukko 15.6

27) Hemmo Salminen 18.1

28) Okko Hautalahti 28.0

PITUUSHYPPY, TYTÖT 2011-2012 SYNTYNEET

1) Neela Nousiainen 2.70

2) Maija Väyrynen 2.44

3) Iisa Lehtinen 2.08

4) Sonja Pohjola 1.87

5) Ira Hämäläinen 1.72

6) Julia Mussalo 1.58

PITUUSHYPPY, POJAT 2011-2012 SYNTYNEET

1) Reko Härmä 2.14

2) Peetu Pakarinen 1.86

3) Sulo Salo 1.60

4) Ilmari Turkia 1.20

JUOKSU 40 METRIÄ, TYTÖT 2011-2012 SYNTYNEET

1) Emilia Jaakkola 8.2

2) Pihla Järnefelt 8.3

2) Lumi Rytinki 8.3

4) Elsa Byman 8.4

4) Ewin Polat 8.4

6) Helmi Nykänen 8.5

7) Maija Jokiranta 8.6

8) Nemi Lauren 8.7

9) Lilli Härkönen 8.8

9) Neea Lappalainen 8.8

11) Edit Rinne 9.1

12) Erica Danielsbacka 9.2

13) Sonja Seppälä 9.3

14) Mai Tokkola 9.4

15) Aada Hassel 9.6

16) Aada Rantala 9.7

17) Sara Jaakkola 10.0

18) Freya Taylor 10.2

19) Iisa Hautalahti 10.8

20) Matilda Husgafvel 11.1

JUOKSU 40 METRIÄ, POJAT 2011-2012 SYNTYNEET

1) Mico Lehto 8.0

1) Lenni Susiluoto 8.0

3) Aaron Kunnas 8.1

4) Timi Karvonen 8.4

5) Joel Aapro 8.5

5) Anton Määttänen 8.5

5) Valtter Pyötsiä 8.5

8) Miki Ahola 8.6

9) Lenni Räisänen 8.8

9) Niilo Tommola 8.8

11) Aleksi Ahola 8.9

11) Luka Lehtomäki 8.9

13) Iivo Nykänen 9.1

14) Aarre Laurila 9.2

15) Veetu Räästi 9.3

16) Olavi Reijonen 9.4

17) Eemil Vikman 9.5

18) Jari Leinonen 9.6

19) Jere Kinnunen 9.7

19) Eino Kurittu 9.7

19) Ilmari Virtala 9.7

22) Paavo Sinisalo 9.9

23) Aatu Vänskä 10.3

24) Jere Amberg 10.9

25) Luca Rinnelä 11.1

26) Joona Aittola 11.2

27) Eetu Kolsi 12.4

PITUUSHYPPY, TYTÖT 2009-2010 SYNTYNEET

1) Mette Lehtinen 2.78

2) Saini Turkia 2.55

3) Aino Pekala 2.48

4) Jessica Lahti 2.46

5) Aino Mäkelä 1.82

PITUUSHYPPY, POJAT 2009-2010 SYNTYNEET

1) Sampo Laurila 2.85

JUOKSU 40 METRIÄ, TYTÖT 2009-2010 SYNTYNEET

1) Aino Lappalainen 7.5

2) Oona Kilpinen 7.8

3) Noora Miettinen 8.1

3) Minttu Saarento 8.1

5) Petra Kilpinen 8.3

6) Anni Jokiranta 8.4

6) Minttu Tähtinen 8.4

6) Ilona Virtala 8.4

9) Nella Roimola 8.5

10) Emilia Lehto 8.6

JUOKSU 40 METRIÄ, POJAT 2009-2010 SYNTYNEET

1) Riku Tilli 7.3

2) Jalmari Puustjärvi 7.8

3) Onni Kolsi 8.1

3) Matias Tuominen 8.1

5) Mico Lassila 8.8

6) Eetu Hämäläinen 9.2

7) Joona Patjas 9.3

8) Aukusti Grönman 11.7

PITUUSHYPPY, TYTÖT 2007-2008 SYNTYNEET

1) Lara Kykkänen 3.65

2) Aino Koskela 3.26

3) Kiira Miettinen 2.95

PITUUSHYPPY, POJAT 2007-2008 SYNTYNEET

1) Aatu Roimola 3.28

2) Lenni Ala-Krekola 3.02

JUOKSU 60 METRIÄ, TYTÖT 2007-2008 SYNTYNEET

1) Loviisa Laurila 10.2

2) Emilia Uutela 10.7

3) Neea Kilpinen 11.3

4) Ronja Mäkelä 11.7

5) Inka Amberg 13.0

JUOKSU 60 METRIÄ, POJAT 2007-2008 SYNTYNEET

1) Jere Järvinen 9.9

2) Jami Lahti 10.0

3) Julius Ahtiainen 12.0

Terhon Aikuisurheilukansalliset 5.8.2018
Inkeroisten Urheilukenttä

TULOKSET

M50 Kolmiloikka

  1. Jari Taina                              KymUV               11,26 +1,6              
         10,97     X 10,91 11,16 11,26  9,54
          +0,8        +0,2  +1,9  +1,6  +0,8
  2. Visa Sippu                              InkTe                 10,12 +0,7              
          9,33  9,68  9,74 10,12     X  9,84
          +0,2  +1,7  +0,5  +0,7        +0.8

M50 Kuula

  1. Timo Riikonen                           LUM                 10,51
          10,15  10,37  10,45  10,51      X  10,24

M50 Moukari

  1. Petri Puhakainen                        EspTa            47,36
          45,42  45,56  47,08  46,74  47,11  47,36
  2. Timo Riikonen                           LUM                 32,63
              X  31,62      X      X  32,63      X

M50 Keihäs

  1. Timo Riikonen                           LUM                 44,58
          44,58      X      X      X      X      X


M55 Kuula

  1. Juha Kaaro                              Veve                      11,40
          10,45  10,73  11,08  11,40  11,24      X
  2. Jukka Suvanto                           KymUv               10,97
           8,69  10,97  10,77  10,93  10,89      X
 

M55 Keihäs

  1. Jukka Suvanto                           KymUv                40,41
          38,95  35,74      X      X      X  40,41
 

M60 Korkeus

  1. Hannu Raskinen                          AnLi                  130
         130 133 136 140
           O   -   - XX-

M60 Keihäs

  1. Hannu Raskinen                          AnLi                43,85
          43,43  42,72  43,85      -      -      -

M65 Kolmiloikka

  1. Mika Hytönen                            Tiu-Py                     7,80 +0,8              
          7,80     X  7,76     -     -     -
          +0,8        +1,5                  

M65 Kuula

  1. Reino Oinaanoja                         HKV                 11,86
          11,58  11,57  11,54  11,75  11,83  11,86
  2. Raimo Jyrkilä                           KymUV                10,98
          10,52  10,86      X  10,74  10,94  10,98

M65 Moukari

  1. Raimo Jyrkilä                           KymUV                32,01
          29,99  31,30  32,01  31,59  31,76  31,34
  2. Mika Hytönen                            Tiu-Py                  23,04
              X      X      X  23,04  21,53      X
 

M65 Keihäs

  1. Raimo Jyrkilä                           KymUV                31,52
              X  26,29  31,52  29,65  31,21      X
  2. Mika Hytönen                            Tiu-Py                  29,96
          28,26  28,02  28,13  29,52  29,61  29,96

M70 Korkeus

  1. Matti Kostamo                           LepU                   133
         130 133 136
           O   O XXX

M70 Kuula

  1. Sakari Heino                            Tiu-Py                  10,02
           9,67      X   9,92      X      X  10,02
  2. Jorma Oksanen                           Spove                7,95
           7,82   7,67      X      X   7,69   7,95

M70 Moukari

  1. Sakari Heino                            Tiu-Py                33,97
          33,53  33,63      X  33,97      X      X
  2. Erkki Toivonen                          AR                      26,52
              X  26,38  25,41  26,52  22,19      X
  3. Jorma Oksanen                           Spove            24,39
          23,52  24,39      X  23,52      X  22,74

M70 Keihäs

  1. Esa Kiuru                               HaVo                      52,17
          51,18  52,17  51,83  50,95      -      -

M75 Korkeus

  1. Kyösti Poutiainen                       HKV                    127
         110 115 118 121 124 127 130
           O   O   O   O XXO  XO XXX
  2. Antero Markunsalo                       KuopRei          118
         110 115 118 121
          XO   O   O X--

M75 Kolmiloikka

  1. Antero Markunsalo                       KuopRei        8,21 -0,1              
          7,57     X  7,96  8,09  8,08  8,21
          -0,6        +1,3  +1,7  +0,1  -0,1
  2. Kyösti Poutiainen                       HKV                  7,54 +1,4              
          6,85  7,38  7,54  7,43  7,49     X
          -1,0  +1,6  +1,4  +0,2  +0,1      

M75 Kuula

  1. Kaarlo Valasjärvi                       HKV                   8,53
           8,53      X   8,52      X      X      X

M75 Moukari

  1. Kaarlo Valasjärvi                       HKV                 24,31
          24,31      X  22,72  23,64      X      X

M75 Keihäs

  1. Kyösti Poutiainen                       HKV                 27,78
          27,19  27,06  27,78      X  27,45  26,49

M80 Korkeus

  1. Oiva Hauhia                                                          124
         110 115 118 121 124 127
           O  XO   O XXO   O XXX

M80 Moukari

  1. Matti Rehula                            HU                         18,79
          18,79  18,35  18,13      X  17,83      -

M80 Keihäs

  1. Kauno Anttila                                                          31,50
              X  27,15  28,79  31,50      X      X

N35 Korkeus

  1. Satu Kouvo                                                              136
         124 127 130 133 136 140
           O   O   O   O   O XXX


N45 Kuula

  1. Minna Lankinen                          NyU                   10,61
          10,61  10,25  10,53      X      X  10,38

N45 Keihäs

  1. Kirsi Yijälä                            JKU                           26,21
          24,50  25,61      X  24,53  26,21  26,03

N55 Keihäs

  1. Heli Herlevi-Malila                     HKV                   38,01
          38,01      X  36,42      X      X      X

N65 Kuula

  1. Elisa Yli-Hallila                       HKV                        8,50
           7,96   8,50   8,05      X      X      X

N65 Moukari

  1. Elisa Yli-Hallila                       HKV                      30,86
          30,86      X  29,41      X      X      X

N75 Korkeus

  1. Seija Sario                             HKV                           99
         090 093 096 099 102
           O   O   O   O X--

N75 Kolmiloikka

  1. Seija Sario                             HKV                        5,68 +0,8              
          5,68     X  5,28  5,46  5,43  5,17
          +0,8        +1,5  -0,3  +2,0  +0.5

Kouvolan viikkokisat

  
    

11.7.18 Inkeroisten urheilukenttä

 
    
P5 40m   
1.Vilppu Utriainen 9,40
2.Niilo Nuutila 9,70
3.Veikka Hacklin 11,10
4.Miro Maaranen 11,60
5.Pyry Holopainen 12,10
6.Juuse Tuominen 12,20
7.Martti Rihu 18,50
T5 40m   
1.Minttu Myllylä 10,6
2.Netta Jokela 10,8
3.Veera Paananen 12,2
4.Tyyni Horbach 12,6
5.Seela Inkilä 14,4
P7 40m   
1.Misa Jokela 8,2
2.Sami SippuInkTe8,3
3.Jesperi Tuominen 8,4
3.     Oliver Tasa 8,4
5.    Verneri Puranen 8,5
6.    Severi Heikkinen 8,7
7.    Lenni Löyttynen 9,8
8.    Mauno Rihu 10,2
9.    Joosa Vitikainen 10,3
P7 pallonheitto  
1.Misa Jokela 22,00
2.Verneri Puranen 19,04
3.Leo Ala-Krekola 18,74
4.Sami SippuInkTe16,23
5.Oliver Tasa 14,30
6.Lenni Löyttynen 14,14
7.Jesperi Tuominen 13,21
8.Joosa Vitikainen 12,87
9.Severi Heikkinen 12,34
10.Mauno Rihu 9,69
T7 40m   
1.Vilma Nuutinen 8,2
2.Neta Vitikainen 8,5
3.Venla Parkkonen 8,7
4.Lilja Holopainen 9,5
5.Riina Siitonen 9,8
T7 pallonheitto  
1.Neta Vitikainen 15,52
2.Vilma Nuutinen 10,67
3.Venla Parkkonen 9,77
4.Lilja Holopainen 8,96
5.Riina Siitonen 7,04
P9 40m   
1.Wilmer Kiviniemi 7,3
1.Volmari Paananen TampPy7,3
3.     Lenni Ala-Krekola 7,7
4.     Niklas Nurkka 8,0
P9 junnukeihäs  
1.Volmari Paananen TampPy18,23
2.Niklas Nurkka 16,24
3.Lenni Ala-Krekola 15,91
T9 40m   
1.Vilma KarhuValkKa7,6
2.Milla Hacklin 7,7
2.    Aino Lappalainen 7,7
4.   Mea Vitikainen 8,0
4.    Veera Hermunen 8,0
T9 junnukeihäs  
1.Milla Hacklin 11,02
2.Vilma KarhuValkKa10,40
3.Aino Lappalainen 9,58
4.Mea Vitikainen 9,10
P11 60m   
1.Joona Huusari  10,2
2.Sisu Parkkonen 10,9
3.Matias Jokela 12,2
P11 keihäs  
1.Sisu Parkkonen 17,90
2.Joona Huusari 13,54
3.Matias Jokela 10,87
4.Joona Jääskeläinen 10,78
T11 60m   
1.Matilda KarhuValkKa10,1
2.Jenna SippuInkTe10,5
3.Enni Utriainen 11,5
4.Tessa Viljava 11,8
T11 keihäs  
1.Matilda KarhuValkKa12,58
2.Jenna SippuInkTe9,89
3.Tessa Viljava 7,96
P13 60m   
1.Arttu Lappalainen 11,8
P13 keihäs  
1.Leo Savolainen 47,54
2.Arttu Lappalainen 18,23
T13 60m   
1.Veera Palvi 10,4
T13 keihäs  
1.Veera Palvi 16,76

Yleisurheilu 2018

 

Keväällä pidämme jo perinteiset (10 kerta) aikuisurheilukansalliset Inkeroisten kentällä. Liiton myöntämä päivä on sunnuntai 20. toukokuuta 2018 ja lajit ovat moukari, kiekko, (kuula) ja pituushyppy

 

Toiset aikuisurheilukansalliset pidämme 5.8.2018 Inkeroisten kentällä ja lajeina tällä kertaa moukari, kuula, keihäs ja korkeus.

 

Lisäksi elokuun puolivälissä olemme järjestelemässä hippokisoja yhdessä HiHin ja SiKun kanssa.

 

Ei pidä myöskään unohtaa yleisurheilukoulua kentällä.